wiązanie leku z białkami

Wiązanie leku z białkami osocza to istotny proces farmakokinetyczny, który wpływa na dystrybucję, metabolizm i działanie farmakologiczne substancji leczniczych. Większość leków w krwiobiegu występuje w dwóch frakcjach: związanej z białkami (głównie z albuminami i α1-kwaśną glikoproteiną) oraz w postaci wolnej. Tylko frakcja wolna może przenikać przez błony biologiczne i wywierać efekt terapeutyczny.

Stopień wiązania z białkami wyrażany jest jako odsetek leku związanego i może wynosić od kilku do ponad 99%. Leki silnie wiążące się z białkami (>90%) charakteryzują się mniejszą objętością dystrybucji, wolniejszą eliminacją i potencjalnie większym ryzykiem interakcji wypierania. Przykładami leków silnie wiążących się z białkami są warfaryna, fenytoina i kwas walproinowy.

Klinicznie istotne zmiany w wiązaniu z białkami mogą występować w stanach patologicznych (niewydolność nerek, wątroby, niedobiałczenie, stany zapalne) oraz w wyniku interakcji lekowych. Wypieranie leku z połączeń z białkami przez inny lek może przejściowo zwiększyć stężenie wolnej frakcji, prowadząc do nasilenia działania farmakologicznego lub toksyczności. W praktyce klinicznej monitorowanie całkowitego stężenia leków silnie wiążących się z białkami może być niewystarczające – w niektórych przypadkach konieczna jest ocena stężenia wolnej frakcji.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl