lek modyfikujący stężenie lipidów

Leki modyfikujące stężenie lipidów (hipolipemizujące) to grupa preparatów farmakologicznych stosowanych w terapii zaburzeń gospodarki lipidowej, głównie w leczeniu dyslipidemii, które stanowią istotny czynnik ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Ich działanie polega na obniżaniu stężenia cholesterolu całkowitego, frakcji LDL-cholesterolu („złego cholesterolu”) oraz trójglicerydów, a także na podwyższaniu stężenia HDL-cholesterolu („dobrego cholesterolu”).

Do głównych grup leków modyfikujących stężenie lipidów należą: statyny (inhibitory reduktazy HMG-CoA), fibraty, żywice jonowymienne, ezetimib, kwas nikotynowy oraz inhibitory PCSK9. Statyny są najczęściej stosowanymi lekami pierwszego rzutu ze względu na wysoką skuteczność w obniżaniu stężenia LDL-cholesterolu i udowodnione działanie zmniejszające ryzyko sercowo-naczyniowe. Fibraty wykazują szczególną skuteczność w obniżaniu stężenia trójglicerydów.

Terapia lekami modyfikującymi stężenie lipidów jest elementem zarówno prewencji pierwotnej, jak i wtórnej chorób układu sercowo-naczyniowego. Stosowanie tych leków powinno być zawsze częścią kompleksowego podejścia obejmującego także modyfikację stylu życia, w tym odpowiednią dietę, regularną aktywność fizyczną, zaprzestanie palenia tytoniu i kontrolę masy ciała. Wybór konkretnego leku lub kombinacji leków powinien być dostosowany indywidualnie do profilu lipidowego pacjenta, współistniejących chorób oraz potencjalnych interakcji z innymi przyjmowanymi lekami.

Powiązane wpisy

  1. 13.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl