nefropatia postanalgetyczna

Nefropatia postanalgetyczna to przewlekła choroba nerek wywołana długotrwałym przyjmowaniem leków przeciwbólowych, przede wszystkim niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) oraz paracetamolu. Charakteryzuje się postępującym uszkodzeniem miąższu nerek, szczególnie cewek nerkowych i tkanki śródmiąższowej.

Patogeneza obejmuje hamowanie syntezy prostaglandyn nerkowych przez NLPZ, co prowadzi do skurczu naczyń nerkowych, niedokrwienia brodawek nerkowych oraz zaburzeń mechanizmów autoregulacji przepływu krwi. Długotrwała ekspozycja powoduje włóknienie śródmiąższowe, martwicę brodawek nerkowych i stopniowy rozwój niewydolności nerek.

Klinicznie nefropatia postanalgetyczna manifestuje się początkowo bezobjawowo, następnie pojawia się białkomocz, krwinkomocz, nadciśnienie tętnicze, postępujące zmniejszenie filtracji kłębuszkowej oraz objawy przewlekłej choroby nerek. Rozpoznanie opiera się na wywiadzie dotyczącym przyjmowania leków przeciwbólowych, badaniach obrazowych (USG, TK) oraz ocenie funkcji nerek.

Leczenie polega na zaprzestaniu przyjmowania leków wywołujących uszkodzenie, kontroli ciśnienia tętniczego oraz leczeniu objawowym przewlekłej choroby nerek. W zaawansowanych stadiach może być konieczne leczenie nerkozastępcze. Rokowanie zależy od stopnia uszkodzenia nerek w momencie rozpoznania i może prowadzić do schyłkowej niewydolności nerek.

Powiązane wpisy

  1. 11.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl