poliglobulia

Poliglobulia (czerwienica, erytrocytoza) to stan charakteryzujący się nieprawidłowo zwiększoną liczbą krwinek czerwonych i stężenia hemoglobiny we krwi obwodowej. W warunkach fizjologicznych zwiększona produkcja erytrocytów występuje u osób żyjących na dużych wysokościach, co stanowi adaptację do zmniejszonego ciśnienia parcjalnego tlenu.

Poliglobulię dzieli się na pierwotną i wtórną. Poliglobulia pierwotna (czerwienica prawdziwa) to choroba mieloproliferacyjna spowodowana mutacją w genie JAK2, prowadzącą do niekontrolowanej proliferacji komórek szpiku. Poliglobulia wtórna może być skutkiem hipoksji tkankowej (np. w przewlekłych chorobach płuc, wadach serca), autonomicznej produkcji erytropoetyny (np. w raku nerki, hemangioblastoma) lub być indukowana lekami (np. erytropoetyną, androgenami).

Objawy poliglobulii obejmują zaczerwienienie skóry (plethora), świąd skóry (szczególnie po kąpieli), bóle i zawroty głowy, zaburzenia widzenia, męczliwość, nadciśnienie tętnicze, oraz powikłania zakrzepowe. Diagnostyka opiera się na badaniach morfologii krwi z oceną stężenia hemoglobiny, hematokrytu i liczby krwinek czerwonych, oznaczeniu stężenia erytropoetyny oraz badaniach molekularnych (w kierunku mutacji JAK2).

Leczenie zależy od przyczyny. W czerwienicy prawdziwej stosuje się upusty krwi, leki cytoredukcyjne (hydroksymocznik) oraz aspirynę w małych dawkach dla zapobiegania powikłaniom zakrzepowym. W poliglobulii wtórnej terapia ukierunkowana jest na chorobę podstawową. Nieleczona poliglobulia zwiększa ryzyko zakrzepicy i krwawień, co może prowadzić do poważnych powikłań naczyniowych, w tym udaru mózgu i zawału serca.

Powiązane wpisy

  1. 09.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl