ostry napad dławicy piersiowej

Ostry napad dławicy piersiowej (angina pectoris) to nagły epizod charakteryzujący się silnym bólem w klatce piersiowej, spowodowany niedokrwieniem mięśnia sercowego. Typowo ból ma charakter uciskający, gniotący lub piekący, promieniuje do lewego barku, ramienia, szyi lub żuchwy i trwa od kilku do kilkunastu minut.

Mechanizm powstawania napadu dławicy związany jest z przejściowym niedokrwieniem mięśnia sercowego wskutek dysproporcji między zapotrzebowaniem a dostawą tlenu. Najczęstszą przyczyną jest miażdżyca tętnic wieńcowych, choć napad może być również wywołany przez skurcz tętnicy wieńcowej, anemię, tachykardię lub ciężkie nadciśnienie tętnicze.

Diagnostyka ostrego napadu dławicy obejmuje EKG, które może wykazać cechy niedokrwienia (obniżenie odcinka ST, odwrócenie załamka T), badania biochemiczne (troponiny, CK-MB) oraz obrazowanie serca (echokardiografia, koronarografia). Różnicowanie z zawałem mięśnia sercowego jest kluczowe, gdyż wymaga on odmiennego postępowania terapeutycznego.

Leczenie doraźne obejmuje podanie nitrogliceryny podjęzykowo, która rozszerza naczynia wieńcowe i zmniejsza obciążenie serca. W przypadku braku skuteczności nitrogliceryny lub podejrzenia zawału konieczna jest pilna hospitalizacja. Leczenie przewlekłe polega na modyfikacji czynników ryzyka sercowo-naczyniowego oraz farmakoterapii (beta-blokery, antagoniści wapnia, azotany, leki przeciwpłytkowe).

Powiązane wpisy

  1. 15.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl