agoniści GLP-1

Agoniści GLP-1 (glukagonopodobnego peptydu-1) to klasa leków stosowanych głównie w leczeniu cukrzycy typu 2, a w ostatnich latach również w terapii otyłości. Działają one poprzez naśladowanie naturalnego hormonu jelitowego GLP-1, który jest wydzielany w odpowiedzi na posiłek.

Mechanizm działania agonistów GLP-1 obejmuje stymulację wydzielania insuliny w sposób zależny od stężenia glukozy, hamowanie wydzielania glukagonu, spowolnienie opróżniania żołądka oraz zwiększenie uczucia sytości poprzez działanie na ośrodkowy układ nerwowy. Dzięki tym efektom leki te skutecznie obniżają stężenie glukozy we krwi przy minimalnym ryzyku hipoglikemii.

Do tej grupy leków należą m.in. eksenatyd, liraglutyd, semaglutyd, dulaglutyd i lixisenatyd. Różnią się one głównie czasem działania – od krótkodziałających, wymagających podawania dwa razy dziennie, do długodziałających, stosowanych raz w tygodniu. Semaglutyd jest również dostępny w formie doustnej.

Oprócz korzystnego wpływu na kontrolę glikemii, agoniści GLP-1 wykazują dodatkowe działania plejotropowe, w tym redukcję masy ciała (średnio 3-7 kg), obniżenie ciśnienia tętniczego oraz potencjalnie korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Badania kliniczne wykazały, że niektóre z tych leków zmniejszają ryzyko poważnych zdarzeń sercowo-naczyniowych u pacjentów z cukrzycą typu 2 i współistniejącą chorobą sercowo-naczyniową.

Najczęstszymi działaniami niepożądanymi agonistów GLP-1 są dolegliwości żołądkowo-jelitowe, takie jak nudności, wymioty i biegunka, które zwykle mają charakter przejściowy i ustępują z czasem. Inne potencjalne działania niepożądane obejmują zapalenie trzustki (rzadko) oraz ryzyko nowotworów tarczycy (głównie w badaniach na gryzoniach).

Powiązane wpisy

  1. 11.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl