dysglikemia

Dysglikemia to ogólny termin medyczny odnoszący się do nieprawidłowego metabolizmu glukozy, który obejmuje stany przedcukrzycowe oraz cukrzycę. Charakteryzuje się zaburzeniami homeostazy glukozy, które mogą manifestować się jako podwyższony poziom glukozy na czczo, nieprawidłowa tolerancja glukozy lub podwyższony poziom hemoglobiny glikowanej (HbA1c).

Do stanów dysglikemicznych zalicza się stany przedcukrzycowe: nieprawidłową glikemię na czczo (IFG, 100-125 mg/dl) oraz nieprawidłową tolerancję glukozy (IGT, 140-199 mg/dl w 2. godzinie doustnego testu obciążenia glukozą). HbA1c w zakresie 5,7-6,4% również wskazuje na podwyższone ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2.

Dysglikemia stanowi istotny czynnik ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, nawet przy wartościach niespełniających kryteriów diagnostycznych cukrzycy. Wczesne wykrycie i interwencja w przypadku dysglikemii może zapobiec progresji do cukrzycy typu 2 oraz zmniejszyć ryzyko powikłań makro- i mikronaczyniowych.

Powiązane wpisy

  1. 17.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl