nacięcie mięśnia odźwiernika

Nacięcie mięśnia odźwiernika (pyloromiotomia) to zabieg chirurgiczny wykonywany w leczeniu przerostowego zwężenia odźwiernika (pyloric stenosis), schorzenia najczęściej występującego u niemowląt. Polega na przecięciu pogrubiałych włókien mięśniowych odźwiernika, co umożliwia prawidłowy przepływ pokarmu z żołądka do dwunastnicy.

Zabieg przeprowadza się zazwyczaj techniką laparoskopową lub przez niewielkie nacięcie w prawym górnym kwadrancie brzucha. Chirurg przecina warstwę mięśniową odźwiernika, pozostawiając nienaruszoną błonę śluzową. Procedura ta nosi nazwę pyloromiotomii Fredet-Ramstedta i charakteryzuje się wysoką skutecznością, sięgającą ponad 95% przypadków.

Wskazaniem do wykonania zabiegu jest potwierdzone diagnostycznie przerostowe zwężenie odźwiernika, objawiające się wymiotami „chlustającymi”, odwodnieniem, zaburzeniami elektrolitowymi i brakiem przyrostu masy ciała u niemowlęcia. Przed zabiegiem konieczne jest wyrównanie zaburzeń wodno-elektrolitowych. Powikłania po zabiegu są rzadkie i mogą obejmować krwawienie, perforację błony śluzowej lub niepełne przecięcie mięśnia.

Powiązane wpisy

  1. 12.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl