Estradiol

Estradiol jest naturalnym estrogenem stosowanym głównie w hormonalnej terapii zastępczej u kobiet po menopauzie w celu łagodzenia objawów związanych z niedoborem estrogenów, takich jak uderzenia gorąca czy zanikowe zapalenie pochwy. Ponadto jest używany do profilaktyki osteoporozy u kobiet w okresie pomenopauzalnym, które mają podwyższone ryzyko złamań i nie mogą stosować innych leków. Estradiol może być podawany w różnych postaciach, w tym doustnie, przezskórnie lub dopochwowo. Jest również stosowany w leczeniu nieregularnych cykli miesiączkowych oraz w celu regulacji hormonalnej u kobiet z usuniętą macicą.

Rozdziały
  1. 12.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl