monoterapia estrogenowa

Monoterapia estrogenowa (MHT-E) to forma hormonalnej terapii zastępczej, która polega na podawaniu wyłącznie estrogenów bez dodatku progestagenów. Jest to metoda stosowana głównie u kobiet po histerektomii (usunięciu macicy), gdyż w tej grupie pacjentek nie występuje ryzyko rozrostu i raka endometrium wywołanego przez estrogeny.

Wskazania do monoterapii estrogenowej obejmują głównie leczenie objawów wypadowych menopauzy, takich jak uderzenia gorąca, zaburzenia snu, zmiany nastroju czy suchość pochwy. Dodatkowymi korzyściami są profilaktyka osteoporozy oraz korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy, szczególnie gdy terapia jest rozpoczęta we wczesnym okresie menopauzy.

Drogi podania estrogenów w monoterapii obejmują formy doustne, przezskórne (plastry, żele), dopochwowe oraz iniekcje. Wybór konkretnej metody zależy od nasilenia objawów, preferencji pacjentki oraz indywidualnych czynników ryzyka. Preparaty przezskórne charakteryzują się korzystniejszym profilem bezpieczeństwa w kontekście ryzyka żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej.

Bezpieczeństwo monoterapii estrogenowej zostało potwierdzone w licznych badaniach, w tym w badaniu WHI (Women’s Health Initiative), które wykazało brak zwiększonego ryzyka raka piersi u kobiet po histerektomii stosujących wyłącznie estrogeny przez okres do 7 lat. Jest to istotna różnica w porównaniu z terapią estrogenowo-progestagenową, która może zwiększać to ryzyko.

Powiązane wpisy

  1. 11.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl