refluks żółciowy

Refluks żółciowy (refluks dwunastniczo-żołądkowy) to zaburzenie polegające na wstecznym przepływie żółci z dwunastnicy do żołądka, a niekiedy również do przełyku. W przeciwieństwie do refluksu żołądkowo-przełykowego, w którym do przełyku przedostaje się kwaśna treść żołądkowa, refluks żółciowy charakteryzuje się przedostawaniem się zasadowej żółci, która może powodować uszkodzenie błony śluzowej górnego odcinka przewodu pokarmowego.

Patofizjologia refluksu żółciowego wiąże się najczęściej z zaburzeniami funkcji odźwiernika lub nieprawidłowościami anatomicznymi po zabiegach chirurgicznych (np. resekcja żołądka, cholecystektomia). Kwasy żółciowe obecne w żółci mają właściwości detergentowe i mogą uszkadzać barierę śluzówkową, prowadząc do przewlekłego zapalenia, metaplazji jelitowej, a w niektórych przypadkach zwiększając ryzyko rozwoju nowotworów.

Objawy refluksu żółciowego obejmują ból w nadbrzuszu, uczucie pieczenia, nudności, wymioty o żółtawym zabarwieniu oraz gorycz w ustach. Diagnostyka opiera się na badaniach endoskopowych, pH-metrii przełykowej z pomiarem stężenia kwasów żółciowych oraz scyntygrafii. Leczenie obejmuje modyfikację diety, farmakoterapię (leki wiążące kwasy żółciowe, inhibitory pompy protonowej, prokinetyki) oraz w przypadkach opornych na leczenie zachowawcze – interwencję chirurgiczną.

Powiązane wpisy

  1. 11.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl