degradacja białek

Degradacja białek to proces biochemiczny, w którym makrocząsteczki białkowe ulegają rozpadowi na mniejsze fragmenty i ostatecznie na pojedyncze aminokwasy. Jest to fundamentalny proces komórkowy odpowiedzialny za utrzymanie homeostazy białkowej, kontrolę jakości białek oraz regulację wielu szlaków metabolicznych.

W organizmie ludzkim degradacja białek zachodzi głównie na dwa sposoby: poprzez system ubikwityna-proteasom oraz poprzez autofagię i degradację lizosomalną. System ubikwityna-proteasom selektywnie znakuje nieprawidłowe lub zbędne białka cząsteczkami ubikwityny, co kieruje je do proteasomu 26S, gdzie ulegają proteolitycznemu rozpadowi. Autofagia natomiast polega na otaczaniu większych struktur białkowych lub organelli błoną i tworzeniu autofagosomu, który następnie łączy się z lizosomem zawierającym enzymy proteolityczne.

Zaburzenia procesów degradacji białek są związane z wieloma stanami patologicznymi, w tym chorobami neurodegeneracyjnymi (choroba Alzheimera, Parkinsona), chorobami metabolicznymi oraz nowotworami. W praktyce klinicznej coraz większe znaczenie mają leki modulujące szlaki degradacji białek, jak inhibitory proteasomu stosowane w leczeniu szpiczaka mnogiego czy związki ukierunkowane na degradację białek (PROTACs) będące przedmiotem intensywnych badań w onkologii.

Powiązane wpisy

  1. 09.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl