terapia ciepłem i zimnem

Terapia ciepłem i zimnem to nieinwazyjne metody fizykoterapeutyczne, wykorzystywane w leczeniu różnych dolegliwości bólowych i stanów zapalnych. Terapia ciepłem (termoterapia) powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, zwiększenie przepływu krwi i poprawę metabolizmu tkanek, co przyspiesza procesy regeneracyjne, zmniejsza napięcie mięśniowe i łagodzi ból przewlekły.

Terapia zimnem (krioterapia) działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwobrzękowo poprzez zwężenie naczyń krwionośnych, zmniejszenie przepływu krwi oraz obniżenie metabolizmu komórkowego. Jest szczególnie skuteczna w ostrych urazach, stanach zapalnych oraz w celu zmniejszenia obrzęków. Aplikowana jest w formie okładów z lodu, kompresów żelowych czy natrysków zimnym powietrzem.

Kluczowym aspektem jest właściwy dobór rodzaju terapii. Ciepło jest zalecane przy bólach przewlekłych, sztywności stawów i napięciu mięśniowym, natomiast zimno przy ostrych urazach, stanach zapalnych i obrzękach. Przeciwwskazaniami do termoterapii są m.in. ostre stany zapalne, krwawienia, zaburzenia czucia, zaś do krioterapii – choroba Raynauda, krioglobulinemia czy nadwrażliwość na zimno.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl