inhibitor kotransportera sodowo-glukozowego 2

Inhibitor kotransportera sodowo-glukozowego 2 (SGLT-2) to klasa leków stosowanych w terapii cukrzycy typu 2, które działają poprzez hamowanie reabsorpcji glukozy w kanalikach proksymalnych nerek. Blokując białko SGLT-2, leki te zmniejszają próg nerkowy dla glukozy, zwiększając jej wydalanie z moczem, co prowadzi do obniżenia stężenia glukozy we krwi niezależnie od działania insuliny.

Inhibitory SGLT-2 wykazują liczne działania plejotropowe wykraczające poza kontrolę glikemii. Udowodniono ich korzystny wpływ na redukcję masy ciała, obniżenie ciśnienia tętniczego oraz zmniejszenie ryzyka sercowo-naczyniowego. W badaniach klinicznych wykazano, że leki z tej grupy zmniejszają ryzyko hospitalizacji z powodu niewydolności serca oraz spowalniają progresję przewlekłej choroby nerek.

Do najczęściej stosowanych inhibitorów SGLT-2 należą: empagliflozyna, dapagliflozyna, kanagliflozyna i ertugliflozyna. Najczęstszymi działaniami niepożądanymi są infekcje układu moczowo-płciowego, głównie grzybicze, związane ze zwiększonym wydalaniem glukozy z moczem. Rzadszym, ale poważnym powikłaniem może być cukrzycowa kwasica ketonowa o nietypowym przebiegu, występująca nawet przy nieznacznie podwyższonej glikemii.

Powiązane wpisy

  1. 09.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl