fałszywie dodatni wynik oznaczenia glukozy w moczu

Fałszywie dodatni wynik oznaczenia glukozy w moczu (pseudoglikozuria) to sytuacja, w której badanie wykazuje obecność glukozy w moczu, pomimo że w rzeczywistości pacjent nie ma glikozurii. Jest to istotny problem diagnostyczny, który może prowadzić do niepotrzebnych interwencji klinicznych.

Najczęstszymi przyczynami fałszywie dodatnich wyników są interferencje leków lub innych substancji z metodami wykrywania glukozy. Metody wykorzystujące reakcję redukcji (np. test Benedicta, test Fehlinga) są szczególnie podatne na takie błędy – mogą dawać fałszywie dodatnie wyniki w obecności kwasu askorbinowego, leków zawierających grupy redukujące, cefalosporyn, salicylanów czy leków moczopędnych.

Inne czynniki mogące powodować pseudoglikozurię to nieprawidłowe przechowywanie próbki moczu (zbyt wysoka temperatura lub długi czas przechowywania), obecność silnych środków utleniających lub zanieczyszczenie próbki. Metody enzymatyczne (oksydaza glukozowa) są bardziej specyficzne, jednak również mogą dawać fałszywie dodatnie wyniki przy wysokich stężeniach kwasu askorbinowego.

W przypadku uzyskania dodatniego wyniku oznaczenia glukozy w moczu, zwłaszcza gdy nie koreluje on z obrazem klinicznym, wskazane jest powtórzenie badania metodą enzymatyczną oraz weryfikacja przy pomocy oznaczenia glikemii we krwi. Należy również zebrać dokładny wywiad dotyczący przyjmowanych leków i suplementów.

Powiązane wpisy

  1. 09.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl