leczenie antyestrogenami

Leczenie antyestrogenami to forma terapii hormonalnej stosowana głównie w leczeniu nowotworów hormonozależnych, szczególnie raka piersi. Antyestrogeny działają poprzez blokowanie receptorów estrogenowych w komórkach nowotworowych, hamując stymulujący wpływ estrogenów na wzrost guza.

Do najczęściej stosowanych antyestrogenów należą selektywne modulatory receptora estrogenowego (SERM) jak tamoksyfen oraz inhibitory aromatazy (anastrozol, letrozol, eksemestan). Tamoksyfen blokuje receptory estrogenowe w tkance gruczołu piersiowego, jednocześnie działając agonistycznie w innych tkankach. Inhibitory aromatazy hamują natomiast konwersję androgenów do estrogenów, zmniejszając ogólny poziom estrogenów w organizmie.

Leczenie antyestrogenami może być stosowane w terapii adjuwantowej po zabiegach chirurgicznych, w leczeniu choroby przerzutowej oraz w profilaktyce raka piersi u kobiet z grupy wysokiego ryzyka. Typowy czas trwania terapii adjuwantowej wynosi 5-10 lat. Istotne działania niepożądane obejmują uderzenia gorąca, zaburzenia miesiączkowania, zwiększone ryzyko osteoporozy oraz zakrzepicy żylnej.

Skuteczność leczenia antyestrogenami zależy od statusu receptorowego guza – terapia jest najbardziej efektywna w przypadku nowotworów wykazujących ekspresję receptorów estrogenowych (ER+). Obecnie leczenie antyestrogenami stanowi fundament terapii systemowej u pacjentek z ER-dodatnim rakiem piersi, znacząco poprawiając zarówno przeżycie wolne od choroby, jak i przeżycie całkowite.

Powiązane wpisy

  1. 09.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl