wyciąg z liści szałwii lekarskiej

Wyciąg z liści szałwii lekarskiej (Salvia officinalis) to preparat zawierający biologicznie aktywne związki pozyskiwane z liści tej rośliny leczniczej. Główne składniki aktywne obejmują olejki eteryczne (zawierające tujon, cyneol, borneol), flawonoidy, związki fenolowe, diterpeny oraz triterpeny, które odpowiadają za działanie lecznicze preparatu.

W praktyce klinicznej wyciąg z szałwii wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze oraz antyoksydacyjne. Tradycyjnie stosowany jest w leczeniu stanów zapalnych jamy ustnej i gardła, nadmiernej potliwości oraz objawów menopauzy. Wykazuje również właściwości ściągające, przeciwdziałające nadmiernemu wydzielaniu śliny i potu.

Badania kliniczne potwierdzają skuteczność wyciągu z szałwii w łagodzeniu uderzeń gorąca u kobiet w okresie menopauzy oraz w redukcji stanów zapalnych błony śluzowej jamy ustnej. Preparaty szałwiowe są również badane pod kątem potencjalnego działania neuroprotekcyjnego ze względu na zawartość związków mogących hamować acetylocholinesterazę, co może mieć znaczenie w terapii zaburzeń poznawczych.

W zastosowaniu klinicznym należy zachować ostrożność przy długotrwałym stosowaniu preparatów szałwiowych ze względu na zawartość tujonu, który w dużych dawkach może wykazywać działanie neurotoksyczne. Wyciąg z szałwii jest przeciwwskazany u kobiet w ciąży, karmiących piersią oraz u pacjentów z padaczką i nadwrażliwością na składniki preparatu.

Powiązane wpisy

  1. 19.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl