blokowanie kanałów sodowych

Blokowanie kanałów sodowych to mechanizm działania wielu leków, szczególnie w kardiologii i neurologii. Leki o takim działaniu przyłączają się do kanałów sodowych w błonie komórkowej, blokując przepływ jonów sodu do wnętrza komórki, co hamuje depolaryzację i propagację potencjału czynnościowego.

W kardiologii blokery kanałów sodowych (leki antyarytmiczne klasy I) są stosowane w leczeniu zaburzeń rytmu serca. Dzielą się na podklasy IA (np. chinidyna), IB (np. lidokaina) i IC (np. flekainid), różniące się wpływem na czas trwania potencjału czynnościowego i okres refrakcji.

W neurologii i leczeniu bólu leki blokujące kanały sodowe (np. karbamazepina, okskarbazepina, lamotrygina) są wykorzystywane w terapii padaczki i neuropatycznego bólu. Ich działanie polega na stabilizacji błony komórkowej neuronów i zapobieganiu nieprawidłowym wyładowaniom.

Podczas stosowania leków blokujących kanały sodowe należy zachować ostrożność ze względu na wąskie okno terapeutyczne i potencjalne działania niepożądane, w tym proarytmiczne, szczególnie u pacjentów z chorobami strukturalnymi serca czy zaburzeniami elektrolitowymi.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl