zmniejszenie liczby erytrocytów

Zmniejszenie liczby erytrocytów, nazywane erytropenią lub anemią, to stan kliniczny charakteryzujący się obniżoną ilością czerwonych krwinek we krwi obwodowej. Normy liczby erytrocytów u dorosłych to około 4,5-5,5 mln/μl u mężczyzn i 4,0-5,0 mln/μl u kobiet. Spadek poniżej tych wartości skutkuje zmniejszeniem zdolności krwi do transportu tlenu do tkanek i narządów.

Etiologia erytropenii jest złożona i obejmuje trzy główne mechanizmy: zaburzenia produkcji (np. niedobór żelaza, witaminy B12, kwasu foliowego, choroby szpiku kostnego), zwiększoną destrukcję (hemoliza w przebiegu chorób autoimmunologicznych, infekcji, zaburzeń genetycznych jak sferocytoza) oraz utratę krwi (krwawienia ostre i przewlekłe). Diagnostyka różnicowa wymaga przeprowadzenia badań morfologii krwi z rozmazem, parametrów biochemicznych oraz często badań szpiku kostnego.

Objawy kliniczne zmniejszenia liczby erytrocytów zależą od nasilenia i tempa rozwoju. Typowe manifestacje to zmęczenie, osłabienie, duszność wysiłkowa, bladość skóry i błon śluzowych, tachykardia, a w ciężkich przypadkach niewydolność serca. Leczenie powinno być ukierunkowane na przyczynę podstawową, począwszy od suplementacji niedoborów, przez leczenie chorób podstawowych, do przetoczenia koncentratu krwinek czerwonych w stanach zagrażających życiu.

Powiązane wpisy

  1. 16.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl