leki hiperglikemizujące

Leki hiperglikemizujące to grupa substancji farmakologicznych, które powodują wzrost stężenia glukozy we krwi. Ich działanie jest przeciwstawne do leków hipoglikemizujących, stosowanych w leczeniu cukrzycy. Do najczęściej stosowanych leków o działaniu hiperglikemizującym należą glikokortykosteroidy, diuretyki tiazydowe, niektóre leki przeciwpsychotyczne oraz beta-blokery.

Glikokortykosteroidy (np. prednizon, deksametazon) są najsilniejszymi lekami hiperglikemizującymi. Zwiększają wątrobową produkcję glukozy, hamują jej wychwyt przez tkanki obwodowe i zmniejszają wrażliwość tkanek na insulinę. Diuretyki tiazydowe (np. hydrochlorotiazyd) mogą powodować hiperglikemię poprzez zmniejszenie wydzielania insuliny i zwiększenie insulinooporności. Atypowe leki przeciwpsychotyczne, zwłaszcza olanzapina i klozapina, wpływają na gospodarkę węglowodanową, zwiększając ryzyko rozwoju cukrzycy.

Znajomość leków hiperglikemizujących jest istotna w praktyce klinicznej, szczególnie przy prowadzeniu pacjentów z cukrzycą lub stanami przedcukrzycowymi. U pacjentów przyjmujących te leki należy regularnie monitorować stężenie glukozy we krwi oraz odpowiednio modyfikować dawki leków przeciwcukrzycowych. W niektórych przypadkach konieczna może być zmiana leczenia na preparaty o mniejszym wpływie na gospodarkę węglowodanową.

Powiązane wpisy

  1. 19.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl