ostra niedoczynność kory nadnerczy

Ostra niedoczynność kory nadnerczy (przełom nadnerczowy) to stan zagrożenia życia wynikający z nagłego, znacznego niedoboru hormonów kory nadnerczy, głównie kortyzolu. Stan ten charakteryzuje się gwałtownym początkiem i wymaga natychmiastowej interwencji medycznej.

Etiologia obejmuje nagłe przerwanie przewlekłej steroidoterapii, stres u pacjentów z przewlekłą niewydolnością nadnerczy, uszkodzenie nadnerczy w przebiegu krwawienia, zakażenia, zawału lub operacji, a także farmakologiczną blokadę syntezy kortyzolu. Klinicznie manifestuje się osłabieniem, bólami brzucha, nudnościami, wymiotami, hipotonią, tachykardią, gorączką oraz zaburzeniami świadomości.

Diagnostyka opiera się na oznaczeniu stężenia kortyzolu i ACTH w surowicy oraz wykonaniu testu stymulacji ACTH. W badaniach laboratoryjnych typowo stwierdza się hiponatremię, hiperkaliemię, hipokalemię, hipoglikemię i podwyższone parametry zapalne. Leczenie wymaga natychmiastowego podania hydrokortozonu dożylnie, uzupełnienia płynów i elektrolitów oraz identyfikacji i leczenia czynnika wywołującego.

Prognoza zależy od szybkości rozpoznania i wdrożenia leczenia. Po opanowaniu ostrego stanu konieczne jest ustalenie leczenia podtrzymującego i edukacja pacjenta. Śmiertelność nieleczonego przełomu nadnerczowego jest bardzo wysoka i może sięgać 100%.

Powiązane wpisy

  1. 11.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl