usuwanie leku

Usuwanie leku z organizmu to złożony proces fizjologiczny, w którym substancje czynne oraz ich metabolity są eliminowane głównie przez nerki i wątrobę. W farmakologii określa się to jako klirens leku, czyli objętość osocza całkowicie oczyszczoną z danej substancji w jednostce czasu.

Eliminacja leków może zachodzić na drodze kilku mechanizmów: wydalania w postaci niezmienionej (najczęściej przez nerki), metabolizmu (głównie w wątrobie) z późniejszym wydalaniem metabolitów, oraz w mniejszym stopniu poprzez płuca, przewód pokarmowy, skórę czy gruczoły potowe. Znajomość parametrów eliminacji leku jest kluczowa dla ustalenia odpowiedniego dawkowania, szczególnie u pacjentów z niewydolnością nerek lub wątroby.

Szybkość usuwania leku wyraża się najczęściej jako biologiczny okres półtrwania (T₁/₂), czyli czas potrzebny do zmniejszenia stężenia leku we krwi o połowę. Parametr ten ma podstawowe znaczenie w planowaniu częstotliwości podawania leków oraz w prognozowaniu czasu, po którym dany lek zostanie całkowicie wyeliminowany z organizmu. U pacjentów z zaburzeniami funkcji narządów odpowiedzialnych za eliminację leków konieczna jest modyfikacja dawkowania.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl