alfa-1-adrenomimetyk

Alfa-1-adrenomimetyki to grupa leków, które wybiórczo pobudzają receptory alfa-1 adrenergiczne, naśladując działanie naturalnych katecholamin, takich jak adrenalina i noradrenalina. Receptory te występują głównie w mięśniach gładkich naczyń krwionośnych, powodując ich skurcz i wzrost oporu obwodowego, co prowadzi do podwyższenia ciśnienia tętniczego.

W praktyce klinicznej alfa-1-adrenomimetyki znajdują zastosowanie w leczeniu niedociśnienia ortostatycznego, stanów wstrząsowych oraz jako dodatek do znieczulenia miejscowego (zwężając naczynia krwionośne, przedłużają działanie anestetyków). Przedstawicielami tej grupy są m.in. fenylefryna, metoksyamina i midodryna. Leki te stosowane są również w okulistyce jako preparaty zmniejszające przekrwienie spojówek.

Działania niepożądane alfa-1-adrenomimetyków obejmują nadciśnienie tętnicze, bóle głowy, niepokój oraz odruchy z baroreceptorów prowadzące do bradykardii. Stosowanie tych leków wymaga ostrożności u pacjentów z chorobami układu sercowo-naczyniowego, zwłaszcza z nadciśnieniem tętniczym, chorobą wieńcową oraz zaburzeniami rytmu serca.

Powiązane wpisy

  1. 12.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl