degradacja tyrozyny

Degradacja tyrozyny to złożony proces metaboliczny, w którym aminokwas tyrozyna ulega stopniowemu rozkładowi do prostszych związków wykorzystywanych w cyklu Krebsa. Proces ten rozpoczyna się od hydroksylacji tyrozyny do 3,4-dihydroksyfenyloalaniny (DOPA), a następnie przekształcenia w kwas homogentyzynowy.

W szlaku katabolizmu tyrozyny kluczową rolę odgrywa enzym oksydaza homogentyzynianowa, której niedobór prowadzi do alkaptonurii – rzadkiej choroby genetycznej. Inne zaburzenia tego szlaku obejmują tyrozynemię typu I, II i III, charakteryzujące się różnym stopniem niedoboru enzymów odpowiedzialnych za poszczególne etapy degradacji.

Końcowymi produktami degradacji tyrozyny są fumaryloacetoooctan i acetooctan, które po przekształceniu w fumaran i acetylo-CoA wchodzą do cyklu Krebsa. Zaburzenia na poszczególnych etapach degradacji tyrozyny mogą prowadzić do gromadzenia się toksycznych metabolitów pośrednich, powodujących uszkodzenia narządów, szczególnie wątroby i nerek.

Powiązane wpisy

  1. 12.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl