zespół odstawienia kortykosteroidów

Zespół odstawienia kortykosteroidów to stan kliniczny występujący po nagłym zaprzestaniu lub gwałtownym zmniejszeniu dawki długotrwale stosowanych kortykosteroidów. Rozwija się na skutek zahamowania naturalnej produkcji kortyzolu przez nadnercza, które w czasie terapii kortykosteroidami ulegają fizjologicznej supresji.

Objawy zespołu odstawienia obejmują: zmęczenie, osłabienie mięśniowe, bóle stawowo-mięśniowe, gorączkę, bóle głowy, nudności, wymioty, jadłowstręt, hipoglikemię oraz hipotensję. W ciężkich przypadkach może dojść do wstrząsu, zaburzeń świadomości, a nawet śmierci. Symptomy mogą pojawić się w ciągu 48 godzin od odstawienia leku i utrzymywać się przez kilka tygodni.

Zapobieganie zespołowi odstawienia polega na stopniowym zmniejszaniu dawki kortykosteroidów. Standardowo redukcja dawki nie powinna przekraczać 10% co 1-2 tygodnie, a proces odstawiania może trwać miesiące, szczególnie przy długotrwałej terapii. W okresie odstawiania zaleca się monitorowanie objawów niewydolności nadnerczy oraz stężenia kortyzolu.

Leczenie rozwiniętego zespołu obejmuje ponowne włączenie kortykosteroidów w dawce odpowiedniej do nasilenia objawów, a następnie ich powolne, kontrolowane odstawianie. W przypadkach ciężkich konieczna może być hospitalizacja, nawodnienie dożylne i intensywna opieka medyczna.

Powiązane wpisy

  1. 09.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl