kwas dimetylomoczowy

Kwas dimetylomoczowy (kwas 1,3-dimetylomoczowy) to metabolit pochodnych ksantynowych, w szczególności teofiliny i kofeiny. Powstaje w wyniku metabolizmu wątrobowego tych związków poprzez demetylację i utlenianie. Jest jednym z końcowych produktów metabolizmu metyloksantyn wydalanych z moczem.

W diagnostyce laboratoryjnej oznaczanie stężenia kwasu dimetylomoczowego może być wykorzystywane do monitorowania metabolizmu leków zawierających pochodne metyloksantyn, szczególnie u pacjentów z zaburzeniami funkcji wątroby lub nerek. Podwyższone stężenie tego metabolitu może świadczyć o zwiększonej ekspozycji organizmu na metyloksantyny lub zaburzeniach ich metabolizmu.

Kwas dimetylomoczowy ma znaczenie kliniczne w kontekście interakcji lekowych z metyloksantynami, ponieważ leki wpływające na aktywność enzymów cytochromu P450 mogą modyfikować szlaki metaboliczne prowadzące do jego powstawania. Monitoring stężenia kwasu dimetylomoczowego może być pomocny w ocenie skuteczności i bezpieczeństwa terapii lekami zawierającymi teofilinę, stosowanymi m.in. w leczeniu astmy i POChP.

Powiązane wpisy

  1. 09.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl