reabsorpcja magnezu

Reabsorpcja magnezu to proces fizjologiczny zachodzący głównie w nerkach, podczas którego jony magnezu są wychwytywane z przesączu pierwotnego i transportowane z powrotem do krwiobiegu. Około 70-80% przefiltrowanego magnezu ulega reabsorpcji w grubym ramieniu pętli Henlego, 10-15% w kanaliku dystalnym, a jedynie 5-10% w kanalikach proksymalnych.

Proces ten jest regulowany przez różne mechanizmy, w tym przez hormon przytarczyc (PTH), aldosteron oraz stężenie samego magnezu we krwi. Zaburzenia reabsorpcji magnezu mogą prowadzić do hipomagnezemii (zbyt niskiego poziomu magnezu we krwi) lub hipermagnezemii (zbyt wysokiego poziomu).

Klinicznie, zaburzenia reabsorpcji magnezu występują w chorobach nerek, przy stosowaniu niektórych leków (np. diuretyków pętlowych, aminoglikozydów), w zespole Gitelmana czy Barttera. Hipomagnezemię obserwuje się również w alkoholizmie, cukrzycy, zespole złego wchłaniania oraz podczas długotrwałego żywienia pozajelitowego bez odpowiedniej suplementacji.

Powiązane wpisy

  1. 11.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl