kanalikowośródmiąższowe zapalenie nerek

Kanalikowośródmiąższowe zapalenie nerek (KŚZN) to schorzenie charakteryzujące się naciekiem zapalnym w śródmiąższu nerki i kanalikach nerkowych, z ograniczonym zajęciem kłębuszków nerkowych. Patologia ta może mieć charakter ostry lub przewlekły i prowadzi do postępującego upośledzenia funkcji nerek.

Ostre KŚZN najczęściej jest wywołane przez reakcje alergiczne na leki (m.in. antybiotyki, NLPZ, inhibitory pompy protonowej), infekcje bakteryjne, wirusowe lub autoimmunologiczne. Przewlekła postać rozwija się na skutek długotrwałego działania czynników toksycznych, chorób układowych lub jako następstwo nieleczonego ostrego zapalenia.

W obrazie klinicznym dominują objawy niespecyficzne: osłabienie, gorączka, bóle w okolicy lędźwiowej, a w badaniach laboratoryjnych stwierdza się białkomocz (zwykle nieselektywny, rzadko przekraczający 1-2g/dobę), krwinkomocz, leukocyturię oraz postępujące pogorszenie funkcji nerek. Rozpoznanie potwierdza się badaniem histopatologicznym bioptatu nerki.

Leczenie KŚZN zależy od przyczyny i obejmuje eliminację czynnika wywołującego, terapię przeciwzapalną, a w niektórych przypadkach stosowanie glikokortykosteroidów lub leków immunosupresyjnych. Wczesne rozpoznanie i wdrożenie odpowiedniego postępowania ma kluczowe znaczenie dla rokowania pacjentów, ponieważ nieleczone zapalenie może prowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia nerek i rozwoju przewlekłej choroby nerek.

Powiązane wpisy

  1. 09.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl