choroba przebiegająca z gorączką

Choroba przebiegająca z gorączką to stan patologiczny organizmu, w którym dochodzi do podwyższenia temperatury ciała powyżej 37°C (mierzonej w jamie ustnej) lub 37,2°C (mierzonej w odbytnicy). Gorączka jest mechanizmem obronnym organizmu, kontrolowanym przez podwzgórze, które w odpowiedzi na działanie pirogenów (substancji wywołujących gorączkę) podnosi punkt nastawienia temperatury ciała.

Gorączka może towarzyszyć licznym schorzeniom o różnej etiologii, najczęściej infekcjom wirusowym, bakteryjnym, grzybiczym i pasożytniczym. Występuje również w chorobach autoimmunologicznych, nowotworach, po urazach tkanek, w przebiegu reakcji polekowych czy zaburzeń termoregulacji. Mechanizm powstawania gorączki obejmuje uwalnianie pirogenów endogennych (m.in. IL-1, IL-6, TNF-α) w odpowiedzi na pirogeny egzogenne.

Diagnostyka chorób przebiegających z gorączką wymaga dokładnego wywiadu lekarskiego, badania fizykalnego oraz badań dodatkowych (laboratoryjnych, obrazowych, mikrobiologicznych). Szczególną uwagę należy zwrócić na gorączkę niewiadomego pochodzenia (FUO), trwającą powyżej 3 tygodni, przy temperaturze przekraczającej 38,3°C, której przyczyny nie udaje się ustalić pomimo wstępnej diagnostyki.

Leczenie chorób przebiegających z gorączką zależy od ich etiologii. Obejmuje ono terapię przyczynową (np. antybiotykoterapię w przypadku zakażeń bakteryjnych) oraz objawową (leki przeciwgorączkowe). Należy pamiętać, że gorączka sama w sobie może mieć działanie korzystne, wspomagając zwalczanie patogenów, dlatego obniżanie temperatury ciała jest wskazane głównie przy wysokiej gorączce (>39°C) lub złej tolerancji podwyższonej temperatury przez pacjenta.

Powiązane wpisy

  1. 19.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl