zaburzenie trawienia

Zaburzenia trawienia (dyspepsja) obejmują zespół objawów ze strony przewodu pokarmowego, które występują podczas lub po spożyciu posiłku. Do najczęstszych objawów należą: uczucie pełności, wczesne nasycenie, dyskomfort lub ból w nadbrzuszu, wzdęcia, nudności, zgaga i odbijanie.

Patofizjologia zaburzeń trawienia obejmuje zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego, nadwrażliwość trzewną, zaburzenia wydzielania kwasu żołądkowego, infekcję Helicobacter pylori oraz czynniki psychospołeczne. W diagnostyce różnicowej należy uwzględnić chorobę wrzodową, refluks żołądkowo-przełykowy, choroby dróg żółciowych, zespół jelita drażliwego oraz nowotwory przewodu pokarmowego.

Diagnostyka zaburzeń trawienia powinna obejmować dokładny wywiad, badanie fizykalne oraz badania dodatkowe (gastroskopia, USG jamy brzusznej, badania laboratoryjne). U pacjentów powyżej 45-50 roku życia lub przy występowaniu objawów alarmowych (spadek masy ciała, krwawienie z przewodu pokarmowego, dysfagia, wymioty) wskazana jest pogłębiona diagnostyka endoskopowa.

Leczenie zaburzeń trawienia powinno być ukierunkowane na przyczynę. W terapii stosuje się inhibitory pompy protonowej, leki prokinetyczne, przeciwwymiotne, spazmolityczne oraz eradykację H. pylori, jeśli jest obecna. Zaleca się również modyfikację stylu życia i diety oraz wsparcie psychologiczne. W przypadku dyspepsji czynnościowej leczenie bywa długotrwałe i wymaga indywidualnego podejścia do pacjenta.

Powiązane wpisy

  1. 14.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl