niedobór sacharozy-izomaltazy

Niedobór sacharozy-izomaltazy to rzadkie zaburzenie trawienne wywołane przez niedobór enzymów sacharozy i izomaltazy w rąbku szczoteczkowym jelita cienkiego. Enzymy te są niezbędne do trawienia disacharydów – sacharozy (cukru stołowego) i izomaltazy (powstającej podczas trawienia skrobi).

Najczęstszymi objawami są bóle brzucha, wzdęcia, nudności, wymioty oraz biegunka wodnista lub fermentacyjna po spożyciu pokarmów zawierających sacharozę. Dolegliwości pojawiają się zazwyczaj 2-8 godzin po posiłku. Niedobór sacharozy-izomaltazy może występować jako zaburzenie pierwotne (wrodzone) lub wtórne do innych chorób przewodu pokarmowego, takich jak celiakia czy nieswoiste zapalenia jelit.

Diagnostyka obejmuje testy wodorowe po obciążeniu sacharozą, badanie aktywności enzymatycznej w bioptatach jelita cienkiego oraz badania genetyczne. Leczenie opiera się głównie na stosowaniu diety eliminacyjnej z ograniczeniem sacharozy oraz suplementacji enzymów trawiennych. W cięższych przypadkach może być konieczne wprowadzenie diety elementarnej.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl