zaburzenie wydzielania insuliny

Zaburzenie wydzielania insuliny to stan patofizjologiczny polegający na nieprawidłowej sekrecji insuliny przez komórki beta wysp trzustkowych. Może ono przybierać formę niedoboru insuliny (hipoinsulinemii) lub jej nadmiaru (hiperinsulinemii), co prowadzi do dysfunkcji metabolizmu glukozy.

W przypadku niedoboru insuliny, obserwowanego najczęściej w cukrzycy typu 1 i zaawansowanej cukrzycy typu 2, dochodzi do upośledzenia transportu glukozy do komórek, co skutkuje hiperglikemią, glikozurią i objawami klinicznymi cukrzycy. Patogeneza obejmuje procesy autoimmunologiczne niszczące komórki beta (typ 1) lub rozwój insulinooporności z postępującym wyczerpaniem funkcji wydzielniczej trzustki (typ 2).

Nadmierne wydzielanie insuliny może wynikać z insulinoma (guza insulinowego), stosowania niektórych leków, zespołu reaktywnej hipoglikemii czy wczesnych stadiów insulinooporności. Prowadzi to do epizodów hipoglikemii z towarzyszącymi objawami adrenergicznymi i neuroglikopenicznymi.

Diagnostyka zaburzeń wydzielania insuliny obejmuje oznaczanie stężenia insuliny na czczo, wykonanie doustnego testu obciążenia glukozą, pomiar peptydu C oraz wskaźniki insulinooporności (HOMA-IR). W zależności od rodzaju zaburzenia, leczenie może obejmować podawanie insuliny egzogennej, stosowanie leków zwiększających wrażliwość na insulinę, modyfikację stylu życia lub interwencję chirurgiczną w przypadku guzów wydzielających insulinę.

Powiązane wpisy

  1. 13.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl