środek izotonizujący

Środki izotonizujące to substancje farmaceutyczne stosowane do modyfikacji ciśnienia osmotycznego roztworów leków, aby uczynić je izoosmotycznymi względem płynów ustrojowych. Głównym celem ich stosowania jest zapobieganie bólowi, podrażnieniom i uszkodzeniom tkanek przy podawaniu preparatów parenteralnych czy ocznych.

Najczęściej stosowanymi środkami izotonizującymi są chlorek sodu, glukoza, mannitol oraz glicerol. Ich dobór zależy od pH preparatu, drogi podania, stabilności substancji leczniczej oraz zgodności z innymi składnikami. Stężenie środka izotonizującego oblicza się na podstawie równoważników izotonicznych lub metody obniżenia temperatury zamarzania.

W przypadku preparatów pozajelitowych (wlewy dożylne, roztwory do iniekcji) izotonizacja jest kluczowa dla bezpieczeństwa pacjenta, gdyż podanie roztworów hipotonicznych może prowadzić do hemolizy erytrocytów, natomiast preparaty hipertoniczne mogą powodować skurcz naczyń, ból i uszkodzenie tkanek. Również w przypadku kropli do oczu utrzymanie izotoniczności jest niezbędne dla komfortu pacjenta i skuteczności terapii.

Powiązane wpisy

  1. 18.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl