gospodarka kwasem moczowym

Gospodarka kwasem moczowym obejmuje procesy związane z powstawaniem, transportem, wydalaniem i metabolizmem kwasu moczowego w organizmie. Kwas moczowy jest końcowym produktem przemiany puryn, które są składnikami kwasów nukleinowych (DNA i RNA).

Prawidłowe stężenie kwasu moczowego w surowicy krwi wynosi 3,4-7,0 mg/dl u mężczyzn i 2,4-6,0 mg/dl u kobiet. Zaburzenia gospodarki kwasem moczowym mogą prowadzić do hiperurykemii (podwyższonego stężenia) lub hipourykemii (obniżonego stężenia), co wiąże się z różnymi jednostkami chorobowymi.

Hiperurykemia jest najczęstszym zaburzeniem gospodarki kwasem moczowym i może być wynikiem zwiększonej produkcji (np. w chorobach rozrostowych układu krwiotwórczego, przy nadmiernym spożyciu pokarmów bogatych w puryny) lub zmniejszonego wydalania (np. w niewydolności nerek, przy stosowaniu niektórych leków). Długotrwała hiperurykemia może prowadzić do dny moczanowej, powstawania kamieni nerkowych czy nefropatii moczanowej.

Diagnostyka zaburzeń gospodarki kwasem moczowym obejmuje oznaczenie stężenia kwasu moczowego w surowicy krwi i moczu, ocenę klirensu kwasu moczowego oraz badania obrazowe układu moczowego. Leczenie zależy od przyczyny zaburzenia i może obejmować modyfikację diety, farmakoterapię (allopurinol, febuksostat, probenecyd) oraz leczenie chorób współistniejących.

Powiązane wpisy

  1. 09.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl