stężenie glukozy w surowicy

Stężenie glukozy w surowicy to podstawowy parametr laboratoryjny, określający ilość glukozy obecnej we krwi pacjenta. Prawidłowe wartości u osób dorosłych na czczo mieszczą się w zakresie 70-99 mg/dl (3,9-5,5 mmol/l). Wartości pomiędzy 100-125 mg/dl wskazują na stan przedcukrzycowy, natomiast wyniki ≥126 mg/dl, potwierdzone w dwóch niezależnych oznaczeniach, stanowią kryterium diagnostyczne cukrzycy.

Oznaczanie stężenia glukozy w surowicy jest badaniem o kluczowym znaczeniu w diagnostyce i monitorowaniu zaburzeń gospodarki węglowodanowej, szczególnie cukrzycy. Badanie wykonuje się najczęściej metodami enzymatycznymi z użyciem heksokinazy lub oksydazy glukozowej. W interpretacji wyników należy uwzględnić czas od ostatniego posiłku, przyjmowane leki oraz schorzenia współistniejące.

Hiperglikemia (podwyższone stężenie glukozy) może wskazywać na cukrzycę typu 1 lub 2, cukrzycę ciążową, stres metaboliczny, stosowanie niektórych leków (m.in. glikokortykosteroidów), choroby trzustki czy endokrynopatie. Hipoglikemia (obniżone stężenie glukozy) może być objawem insulinomy, niedoczynności nadnerczy, nadmiernej dawki insuliny lub doustnych leków przeciwcukrzycowych, a także ciężkich chorób wątroby i nerek.

Powiązane wpisy

  1. 14.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl