obowiązek zgłaszania

Obowiązek zgłaszania w medycynie odnosi się do prawnego wymogu raportowania przez personel medyczny określonych stanów, chorób czy sytuacji odpowiednim organom państwowym. Jest to kluczowy element systemu ochrony zdrowia publicznego, umożliwiający monitoring epidemiologiczny oraz wczesne reagowanie na zagrożenia zdrowotne.

W Polsce obowiązek zgłaszania dotyczy przede wszystkim chorób zakaźnych zgodnie z Ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Lekarze i diagnosty laboratoryjni muszą zgłaszać przypadki podejrzenia lub rozpoznania określonych jednostek chorobowych do Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Dodatkowo, obowiązek zgłaszania obejmuje również niepożądane odczyny poszczepienne, przypadki przemocy domowej, określone urazy czy zatrucia.

Istotnym elementem obowiązku zgłaszania są również zdarzenia niepożądane związane ze stosowaniem produktów leczniczych, które należy raportować do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych. Terminowe i rzetelne wypełnianie obowiązku zgłaszania jest nie tylko wymogiem prawnym, ale przede wszystkim działaniem na rzecz bezpieczeństwa zdrowotnego całej populacji.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl