znacznik radioizotopowy

Znacznik radioizotopowy (radioznacznik) to substancja zawierająca radioaktywny izotop, która jest wykorzystywana w diagnostyce medycznej, badaniach naukowych oraz terapii. Substancje te mogą być wprowadzane do organizmu pacjenta w celu śledzenia procesów metabolicznych, oceny funkcji narządów lub lokalizacji patologii.

W medycynie nuklearnej znaczniki radioizotopowe są kluczowym elementem badań obrazowych takich jak scyntygrafia, tomografia emisyjna pojedynczego fotonu (SPECT) czy pozytonowa tomografia emisyjna (PET). Najczęściej stosowane radioizotopy to technet-99m, fluor-18, jod-123, jod-131 oraz galium-67. Radioznaczniki różnią się czasem półtrwania, rodzajem emitowanego promieniowania i powinowactwem do określonych tkanek.

Znaczniki radioizotopowe łączone są z różnymi cząsteczkami biologicznie czynnymi (ligandami), co pozwala na celowane obrazowanie określonych procesów biochemicznych. Przykładowo, znakowana fluorodeoksyglukoza (18F-FDG) wykorzystywana jest w obrazowaniu nowotworów ze względu na zwiększony wychwyt glukozy przez komórki rakowe. Bezpieczeństwo stosowania radioznaczników zależy od właściwości fizykochemicznych izotopu, dawki promieniowania oraz indywidualnych cech pacjenta.

Powiązane wpisy

  1. 14.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl