podwyższone stężenie bilirubiny

Podwyższone stężenie bilirubiny, zwane hiperbilirubinemią, to stan charakteryzujący się zwiększoną zawartością bilirubiny we krwi. Bilirubina jest produktem rozpadu hemoglobiny, uwalnianym głównie podczas degradacji erytrocytów. W warunkach fizjologicznych bilirubina jest transportowana do wątroby, gdzie ulega sprzęganiu (koniugacji) z kwasem glukuronowym, a następnie jest wydalana z żółcią do przewodu pokarmowego.

W diagnostyce hiperbilirubinemii kluczowe jest rozróżnienie między bilirubiną sprzężoną (bezpośrednią) a niesprzężoną (pośrednią). Podwyższenie bilirubiny niesprzężonej może wskazywać na zwiększoną hemolizę, zaburzenia wątrobowego wychwytu bilirubiny (jak w zespole Gilberta) lub upośledzenie sprzęgania bilirubiny (np. w zespole Criglera-Najjara). Natomiast wzrost stężenia bilirubiny sprzężonej sugeruje zaburzenia w odpływie żółci, uszkodzenie hepatocytów lub dysfunkcję transporterów błonowych.

Klinicznie hiperbilirubinemia manifestuje się jako żółtaczka, czyli zażółcenie skóry, błon śluzowych i twardówek oka, widoczne gdy stężenie bilirubiny całkowitej przekracza 2-3 mg/dl. Diagnostyka obejmuje ocenę parametrów wątrobowych, morfologii krwi, badania obrazowe wątroby i dróg żółciowych oraz w wybranych przypadkach badania molekularne. Leczenie zależy od etiologii i może obejmować postępowanie przyczynowe, endoskopową dekompresję dróg żółciowych lub w przypadkach wrodzonych zaburzeń metabolizmu bilirubiny – fototerapię.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl