neutropenia po chemioterapii

Neutropenia po chemioterapii to powikłanie, w którym dochodzi do znacznego obniżenia liczby neutrofili we krwi obwodowej w wyniku działania cytostatycznego leków przeciwnowotworowych. Jest to jeden z najczęstszych i potencjalnie najgroźniejszych toksycznych efektów leczenia onkologicznego, występujący zwykle 7-14 dni po podaniu chemioterapii.

Nasilenie neutropenii klasyfikuje się na podstawie bezwzględnej liczby neutrofili (ANC): łagodna (1000-1500/μl), umiarkowana (500-1000/μl) i ciężka (<500/μl). Neutropenia głęboka (<100/μl) wiąże się ze szczególnie wysokim ryzykiem powikłań infekcyjnych. Gorączka neutropeniczna, definiowana jako temperatura ≥38,3°C przy ANC <500/μl, stanowi stan nagły wymagający natychmiastowej interwencji.

Postępowanie w neutropenii obejmuje profilaktyczne stosowanie czynników wzrostu granulocytów (G-CSF) u pacjentów wysokiego ryzyka, wczesne wdrażanie antybiotykoterapii empirycznej w przypadku gorączki neutropenicznej oraz izolację pacjenta. Przy ciężkiej, objawowej neutropenii może być konieczna modyfikacja dawki chemioterapii lub przesunięcie kolejnego cyklu leczenia.

Czynniki ryzyka rozwoju neutropenii po chemioterapii obejmują wiek >65 lat, zaawansowanie choroby nowotworowej, współistniejące schorzenia, wcześniejsze epizody neutropenii oraz intensywność zastosowanego schematu leczenia. Leki szczególnie często powodujące neutropenię to antracykliny, taksoidy, pochodne platyny i niektóre leki alkilujące.

Powiązane wpisy

  1. 11.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl