aktywacja układu renina-angiotensyna-aldosteron

Aktywacja układu renina-angiotensyna-aldosteron (RAA) to kaskada procesów fizjologicznych, która pełni kluczową rolę w regulacji ciśnienia tętniczego, gospodarki wodno-elektrolitowej oraz homeostazy sercowo-naczyniowej. Układ ten jest uruchamiany w odpowiedzi na spadek ciśnienia tętniczego, zmniejszony przepływ krwi przez nerki lub zaburzenia równowagi elektrolitowej.

Mechanizm aktywacji rozpoczyna się od uwolnienia reniny przez komórki aparatu przykłębuszkowego w nerkach. Renina przekształca angiotensynogen (białko produkowane w wątrobie) w angiotensynę I, która następnie jest przekształcana przez enzym konwertujący angiotensynę (ACE) w angiotensynę II – główny efektorowy peptyd układu. Angiotensyna II powoduje skurcz naczyń krwionośnych, zwiększa resorpcję sodu i wody w nerkach oraz stymuluje wydzielanie aldosteronu przez nadnercza.

Aldosteron, jako końcowy element kaskady, działa na kanaliki dystalne i zbiorcze nerek, gdzie nasila reabsorpcję sodu i wody oraz zwiększa wydalanie potasu, prowadząc do wzrostu objętości krwi krążącej i podwyższenia ciśnienia tętniczego. Przewlekła nadmierna aktywacja układu RAA może prowadzić do rozwoju nadciśnienia tętniczego, niewydolności serca, przewlekłej choroby nerek i innych schorzeń sercowo-naczyniowych.

Farmakologiczna blokada układu RAA stanowi podstawę leczenia wielu chorób układu krążenia. Inhibitory ACE, blokery receptora angiotensyny II (ARB), antagoniści aldosteronu oraz inhibitory reniny są powszechnie stosowane w terapii nadciśnienia tętniczego, niewydolności serca, nefropatii cukrzycowej i innych stanów związanych z nadmierną aktywacją tego układu.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl