transmisja pionowa

Transmisja pionowa (wertykalna) to przeniesienie czynników chorobotwórczych lub materiału genetycznego z organizmu rodzica na potomstwo. W medycynie ten termin odnosi się najczęściej do przekazywania infekcji lub chorób od matki do dziecka, które może zachodzić w okresie prenatalnym przez łożysko, podczas porodu przez kontakt z kanałem rodnym lub postnatalnie, np. poprzez karmienie piersią.

Klasycznymi przykładami chorób przenoszonych drogą transmisji pionowej są zakażenia TORCH (toksoplazmoza, inne infekcje, różyczka, cytomegalia, herpes), wirusy HIV, HBV, HCV, a także bakterie jak paciorkowce grupy B. Niektóre choroby genetyczne również są przekazywane w mechanizmie transmisji pionowej, choć w tym przypadku mówimy raczej o dziedziczeniu.

Profilaktyka transmisji pionowej stanowi istotny element opieki położniczej i obejmuje badania przesiewowe kobiet ciężarnych, szczepienia ochronne, stosowanie leków przeciwwirusowych u zakażonych matek (np. w przypadku HIV), a także specjalne procedury podczas porodu, jak cięcie cesarskie w wybranych przypadkach. Wczesne wykrycie ryzyka transmisji pionowej umożliwia wdrożenie odpowiednich działań zapobiegawczych, znacząco zmniejszając ryzyko zakażenia noworodka.

Powiązane wpisy

  1. 11.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl