napad dławicy piersiowej

Napad dławicy piersiowej (angina pectoris) to objaw choroby niedokrwiennej serca, charakteryzujący się uczuciem ucisku, bólu lub dyskomfortu zlokalizowanego najczęściej za mostkiem. Ból może promieniować do lewego ramienia, szyi, żuchwy, a niekiedy do nadbrzusza lub pleców. Dolegliwości są zazwyczaj wywołane wysiłkiem fizycznym, stresem, ekspozycją na zimno lub obfitym posiłkiem, a ustępują po odpoczynku lub przyjęciu nitrogliceryny.

Mechanizm powstawania dławicy związany jest z niedostatecznym przepływem krwi przez tętnice wieńcowe w stosunku do zapotrzebowania mięśnia sercowego na tlen. Najczęstszą przyczyną jest miażdżyca tętnic wieńcowych, rzadziej skurcz naczyń, wady zastawkowe serca czy kardiomiopatia przerostowa. Rozróżnia się dławicę stabilną (o przewidywalnym przebiegu) oraz niestabilną (zaostrzenie objawów, dłuższy czas trwania, występowanie w spoczynku), która wymaga pilnej diagnostyki.

Diagnostyka napadu dławicy obejmuje wywiad, badanie EKG (często w trakcie próby wysiłkowej), badania obrazowe (echokardiografia, koronarografia) oraz oznaczenie biomarkerów sercowych. Leczenie polega na modyfikacji czynników ryzyka, farmakoterapii (azotany, beta-blokery, antagoniści wapnia, leki przeciwpłytkowe) oraz w wybranych przypadkach na rewaskularyzacji mięśnia sercowego metodą przezskórnej interwencji wieńcowej (PCI) lub pomostowania aortalno-wieńcowego (CABG).

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl