szlak tlenku azotu/cGMP

Szlak tlenku azotu/cGMP (cyklicznego guanozynomonofosforanu) stanowi kluczowy mechanizm sygnalizacyjny w organizmie człowieka, odgrywający istotną rolę w regulacji wielu procesów fizjologicznych. Tlenek azotu (NO) jest gazowym przekaźnikiem, który po wytworzeniu przez syntazę tlenku azotu (NOS) aktywuje rozpuszczalną cyklazę guanylową (sGC), enzym przekształcający GTP w cGMP.

Wzrost stężenia cGMP prowadzi do aktywacji kinazy białkowej G (PKG), która fosforyluje białka docelowe, wywołując szereg odpowiedzi komórkowych. Najlepiej poznane efekty działania tego szlaku obejmują rozkurcz mięśni gładkich naczyń krwionośnych (wazodylatację), hamowanie agregacji płytek krwi oraz modulację przewodnictwa nerwowego.

W kontekście klinicznym szlak NO/cGMP jest celem działania wielu leków, w tym nitrogliceryny stosowanej w chorobie niedokrwiennej serca oraz inhibitorów fosfodiesterazy typu 5 (np. sildenafil) wykorzystywanych w leczeniu zaburzeń erekcji i nadciśnienia płucnego. Zaburzenia funkcjonowania tego szlaku wiążą się z rozwojem nadciśnienia tętniczego, miażdżycy, dysfunkcji śródbłonka oraz schorzeń neurodegeneracyjnych.

Najnowsze badania koncentrują się na wykorzystaniu modulatorów szlaku NO/cGMP w terapii niewydolności serca, chorób metabolicznych oraz niektórych nowotworów, co podkreśla szerokie znaczenie kliniczne tego mechanizmu sygnalizacyjnego.

Powiązane wpisy

  1. 12.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl