monoterapia wziewnym kortykosteroidem

Monoterapia wziewnym kortykosteroidem to strategia lecznicza w chorobach układu oddechowego, przede wszystkim w astmie oskrzelowej, polegająca na stosowaniu wyłącznie jednego leku z grupy kortykosteroidów w formie inhalacji. Kortykosteroidy wziewne (ICS) charakteryzują się silnym działaniem przeciwzapalnym bezpośrednio w drogach oddechowych.

W aktualnych wytycznych GINA (Global Initiative for Asthma) nie zaleca się monoterapii ICS jako leczenia pierwszego wyboru w astmie u dorosłych i młodzieży. Preferowane jest połączenie niskiej dawki ICS z długo działającym β2-mimetykiem (LABA) w jednym inhalatorze. Monoterapia ICS może być jednak rozważana u pacjentów z łagodną astmą i niskim ryzykiem zaostrzeń, szczególnie u dzieci.

Stosowanie monoterapii ICS wiąże się z mniejszym ryzykiem działań niepożądanych ogólnoustrojowych w porównaniu do kortykosteroidów doustnych, jednak długotrwałe stosowanie wysokich dawek może prowadzić do supresji osi podwzgórze-przysadka-nadnercza, osteoporozy, zaćmy oraz zwiększonego ryzyka infekcji. Z tego powodu zaleca się stosowanie najniższej skutecznej dawki oraz regularne monitorowanie pacjenta.

Powiązane wpisy

  1. 09.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl