hipergastrynernia

Hipergastrynemia to stan, w którym poziom gastryny we krwi jest podwyższony ponad wartości referencyjne. Gastryna jest hormonem wydzielanym przez komórki G w antralnej części żołądka i dwunastnicy, odpowiedzialnym za stymulację wydzielania kwasu solnego przez komórki okładzinowe żołądka.

Najczęstszą przyczyną hipergastrynemii jest zespół Zollingera-Ellisona, charakteryzujący się występowaniem gastrinoma – nowotworu neuroendokrynnego wydzielającego gastrynę. Inne przyczyny obejmują zanikowe zapalenie błony śluzowej żołądka, długotrwałe stosowanie inhibitorów pompy protonowej, niewydolność nerek, wagotomię oraz infekcję Helicobacter pylori.

Diagnostyka hipergastrynemii powinna obejmować oznaczenie stężenia gastryny na czczo, test stymulacji sekretyną, badania obrazowe (tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, scyntygrafia receptorów somatostatynowych) oraz ewentualnie endoskopową ultrasonografię. W przypadku podejrzenia gastrinoma istotne jest również określenie lokalizacji guza pierwotnego.

Hipergastrynemia prowadzi do nadmiernego wydzielania kwasu żołądkowego, co może skutkować rozwojem choroby wrzodowej, refluksu żołądkowo-przełykowego oraz powikłań takich jak krwawienie z przewodu pokarmowego czy perforacja. Leczenie zależy od przyczyny podstawowej i może obejmować inhibitory pompy protonowej, leczenie chirurgiczne w przypadku gastrinoma, czy eradykację H. pylori.

Powiązane wpisy

  1. 16.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl