popromienne zapalenie płuc

Popromienne zapalenie płuc (radiation pneumonitis) to powikłanie radioterapii klatki piersiowej, które występuje u 5-15% pacjentów poddawanych leczeniu z powodu nowotworów płuc, piersi, przełyku czy chłoniaków. Jest to nieinfekcyjny proces zapalny tkanki płucnej spowodowany uszkodzeniem przez promieniowanie jonizujące.

Patofizjologia obejmuje uszkodzenie pneumocytów typu I i II, komórek śródbłonka naczyń oraz uwolnienie cytokin prozapalnych (IL-1, IL-6, TNF-α). W fazie ostrej (2-6 miesięcy po radioterapii) dochodzi do zwiększonej przepuszczalności naczyń, wysięku i nacieków zapalnych. Faza przewlekła (po 6 miesiącach) charakteryzuje się włóknieniem płuc.

Objawy kliniczne obejmują suchy kaszel, duszność, gorączkę oraz pogorszenie parametrów czynnościowych płuc. Diagnostyka opiera się na badaniach obrazowych (RTG, HRCT), gdzie widoczne są zmiany o charakterze matowej szyby lub konsolidacje w obszarach napromienianych. Leczenie obejmuje stosowanie kortykosteroidów (prednizon 40-60 mg/dobę), a w przypadkach opornych – leki immunosupresyjne.

Czynniki ryzyka rozwoju popromiennego zapalenia płuc to dawka promieniowania przekraczająca 20 Gy, objętość napromienianego płuca, współistniejące choroby płuc, palenie tytoniu oraz jednoczesna chemioradioterapia. Wczesne rozpoznanie i leczenie ma kluczowe znaczenie dla zapobiegania nieodwracalnym zmianom włóknistym i upośledzeniu funkcji płuc.

Powiązane wpisy

  1. 12.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl