eliminacja doksorubicyny

Doksorubicyna to cytotoksyczny antybiotyk antracyklinowy szeroko stosowany w chemioterapii różnych nowotworów, w tym raka piersi, chłoniaków, białaczek, mięsaków tkanek miękkich i nowotworów litych. Lek działa poprzez interkalację do DNA, hamowanie topoizomerazy II, oraz generowanie wolnych rodników, co prowadzi do uszkodzenia DNA i śmierci komórek nowotworowych.

Eliminacja doksorubicyny z organizmu jest procesem wielofazowym. Lek podlega metabolizmowi głównie w wątrobie, gdzie przekształcany jest do aktywnych i nieaktywnych metabolitów. Głównym metabolitem jest doksorubicynol, który również wykazuje działanie cytotoksyczne, choć słabsze niż związek macierzysty. Doksorubicyna charakteryzuje się trójfazowym okresem półtrwania, przy czym końcowa faza eliminacji wynosi około 30 godzin.

Doksorubicyna i jej metabolity są wydalane głównie z żółcią (około 40-50% dawki), w mniejszym stopniu z moczem (5-12% dawki). Zaburzenia czynności wątroby mogą istotnie wpływać na eliminację leku, zwiększając ryzyko toksyczności, co wymaga dostosowania dawki. Szczególnie ważne jest monitorowanie funkcji wątroby podczas terapii, gdyż kumulacja leku może prowadzić do nasilenia działań niepożądanych, w tym kardiotoksyczności, która jest jednym z najpoważniejszych powikłań leczenia doksorubicyną.

Powiązane wpisy

  1. 09.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl