bolesność piersi

Bolesność piersi (mastalgia) to powszechny objaw zgłaszany przez kobiety, który może występować w różnych fazach życia. Wyróżnia się mastalgię cykliczną, związaną z cyklem miesiączkowym, oraz niecykliczną, niezależną od zmian hormonalnych. Bolesność cykliczna występuje najczęściej w drugiej fazie cyklu i ustępuje wraz z rozpoczęciem miesiączki.

Przyczyny bolesności piersi są różnorodne. W przypadku bólu cyklicznego głównym czynnikiem są wahania stężeń hormonów, szczególnie estrogenu i progesteronu. Ból niecykliczny może wynikać z urazów, stanów zapalnych, zmian zwyrodnieniowych, torbieli, włókniakogruczolaków lub rzadziej nowotworów. Niekiedy bolesność związana jest ze stosowaniem leków hormonalnych.

Diagnostyka bolesności piersi obejmuje dokładny wywiad, badanie fizykalne oraz badania obrazowe (USG, mammografia, rzadziej MRI). W większości przypadków mastalgia ma charakter łagodny, jednak uporczywy lub jednostronny ból wymaga dokładnej diagnostyki dla wykluczenia patologii.

Leczenie bolesności piersi zależy od jej przyczyny. W przypadku mastalgii cyklicznej często wystarcza modyfikacja stylu życia (ograniczenie kofeiny, odpowiedni biustonosz, aktywność fizyczna). W cięższych przypadkach stosuje się leki przeciwbólowe, miejscowe preparaty niesteroidowe, suplementację witaminy E, preparaty z dodatkiem oleju z wiesiołka lub ogórecznika lekarskiego, a niekiedy leki hormonalne.

Powiązane wpisy

  1. 09.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl