anemia z niedoboru witamin

Anemia z niedoboru witamin to stan chorobowy charakteryzujący się zmniejszoną liczbą czerwonych krwinek lub obniżonym poziomem hemoglobiny w wyniku niedoboru określonych witamin niezbędnych do prawidłowej hematopoezy. Najczęściej występują niedobory witaminy B12 (kobalaminy) i kwasu foliowego (witaminy B9), rzadziej innych witamin z grupy B oraz witaminy C i E.

Niedobór witaminy B12 prowadzi do anemii megaloblastycznej (niedokrwistości złośliwej), charakteryzującej się obecnością nieprawidłowo dużych, niedojrzałych krwinek czerwonych. Przyczyną może być dieta uboga w tę witaminę (częste u wegan i wegetarian), zaburzenia wchłaniania (np. w chorobie Leśniowskiego-Crohna, po resekcji żołądka lub w wyniku niedoboru czynnika wewnętrznego Castle’a w anemii Addisona-Biermera).

Niedobór kwasu foliowego również prowadzi do anemii megaloblastycznej. Występuje często u osób niedożywionych, alkoholików, kobiet w ciąży oraz pacjentów przyjmujących niektóre leki (np. metotreksat, fenytoina). Objawy kliniczne obejmują zmęczenie, bladość, tachykardię, duszność wysiłkową, zaburzenia neurologiczne (szczególnie w niedoborze B12), parestezje i zaburzenia poznawcze.

Diagnostyka obejmuje morfologię krwi z rozmazem, oznaczenie stężenia witamin we krwi, badania szpiku kostnego oraz testy oceniające wchłanianie (np. test Schillinga). Leczenie polega na suplementacji odpowiednich witamin drogą doustną lub pozajelitową, w zależności od przyczyny niedoboru, oraz eliminacji czynników wywołujących niedobór.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl