agonista receptorów alfa-2

Agoniści receptorów alfa-2 adrenergicznych to grupa leków, które selektywnie wiążą się i aktywują receptory alfa-2 adrenergiczne, zlokalizowane w ośrodkowym i obwodowym układzie nerwowym oraz innych tkankach. Receptory te należą do rodziny receptorów sprzężonych z białkiem G i występują w trzech podtypach: alfa-2A, alfa-2B i alfa-2C.

Działanie agonistów receptorów alfa-2 obejmuje zmniejszenie uwalniania noradrenaliny z zakończeń nerwowych, co prowadzi do obniżenia aktywności układu współczulnego. Efekty farmakologiczne tych leków to m.in.: działanie przeciwnadciśnieniowe, sedacja, analgezja, zmniejszenie niepokoju, działanie przeciwwymiotne oraz obniżenie ciśnienia śródgałkowego.

Do klinicznie stosowanych agonistów receptorów alfa-2 należą: klonidyna (stosowana w leczeniu nadciśnienia, bólu i objawów odstawienia opioidów), deksmedetomidyna (używana do sedacji w intensywnej terapii i podczas procedur medycznych), brimonidyna (stosowana miejscowo w postaci kropli do oczu w leczeniu jaskry) oraz tyzanidyna (lek o działaniu miorelaksacyjnym).

Główne działania niepożądane tych leków to suchość w ustach, senność, niedociśnienie, bradykardia oraz zaparcia. Przy nagłym odstawieniu, szczególnie klonidyny, może wystąpić zespół odstawienny charakteryzujący się gwałtownym wzrostem ciśnienia tętniczego, tachykardią, bólami głowy i niepokojem, co wymaga stopniowego zmniejszania dawki.

Powiązane wpisy

  1. 11.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl